Jeste li već čuli slijedeći vic:
Čita student knjigu LOGIKA, kad mu priđe policajac i upita ga što to čita, jel' to opasno po državu?
Odgovara mu student: Logika je metodično razmišljanje kad na osnovu jednog podatka možeš izvući niz drugih zaključaka. Razumiješ?
Ne, odgovara policajac.
Ajmo onda ovako, nastavlja student:
- Imaš li ti kod kuće akvarij?
- Imam!
- Ako imaš akvarij, zaključujem da u njemu imaš i ribice.
- Imam.
- Pa ako imaš ribice, znači voliš životinje.
- Pa volim.
- Kaže se, tko voli životinje, voli i ljude!
- Pa volim!
- Pa ako voliš ljude, voliš i žene!
- Pa volim!
- Pa ako voliš žene. voliš i seks sa njima!
- Pa volim!
- Pa ako voliš seks sa ženama, ne voliš seks sa muškarcima, nisi gay!
- Pa nisam, to mi i služba zabranjuje!
- Evo vidiš, to je logika, koliko smo zaključaka izvukli na osnovu samo jednog podatka!
- Pa to je odlična stvar, gdje ima ta knjiga za kupiti?
- Ima u svakoj knjižari.
I ode policajac i kupi knjigu LOGIKA, te je za narednog dežurstva počne čitati. Prilazi mu njegov kolega i upita ga: Što to čitaš?
- Čitam knjigu LOGIKA.
- A što ti je to?
- To ti je na primjer ovako: Imaš li ti kod kuće akvarij?
- Nemam!
- Onda si gay!
Sjećate se kad ste u školi iz hrvatskog jezika imali ocjenjivanje iz čitanja sa razumijevanjem?
Nije važno znati samo pročitati, treba i razumijeti što je pročitano. Jer ako smo nešto pročitali, a nismo razumjeli, to može dovesti do nepredviđenih , a često i neugodnih situacija.
Još gora stvar je ako nešto nismo pročitali, a pravimo se da jesmo, i onda znalački počnemo o tome širiti (dez)informacije. To onda dovodi do glasina, a glasine gotovo u pravilu direktno utiču na nečiji život!
Oni koji šire glasine o nečemu što nisu i sami vidjeli ili pročitali, ali svesrdno prepričavaju svoju verziju tog, zapravo pokušavaju izreći svoje mišljenje, ali preko tuđih leđa, jer sami nemaju dovoljno hrabrosti da to izreknu u svoje ime!
A oni koji su pročitali, ali nisu razumjeli, nek' se ne srame toga, nek' pitaju onoga tko je razumio, a ako znaju autora, nek' pitaju direktno njega, jer on zna što je napisao i što je pjesnik time htio reći!
A mogu se i izbjeći smiješne situacije kad netko počne objašnjavati autoru (ne znajući da je ta osoba autor), što je taj netko napisao, što je time htio reći, uz detaljne podatke o tome odakle je, tko su mu žena, djeca, kakav auto ima i koliko ima prstiju na nožnim prstima!
Često puta u životu, recimo na radnom mjestu, razumijevanje je izrazito važno i zbog samog plana proizvodnje.
Ako dobro razumijete proizvodni proces, ako razumijete narudžbe koje imate, na kraju krajeva, ako imate nekakav plan poslovanja, onda možete i logički zaključiti koliko radnika kada trebate, koliko smjena treba da bi se taj plan ispunio, koliko materijala trebate da ispunite zacrtano.
No ako se ne razumijete u to, onda vam se dešava da niti na kraju današnjeg dana ne znate što ćete proizvoditi sutra, koliko radnika trebate sutra, koliko strojeva treba biti u pogonu sutra!
A možda i razumijete i sve to znate, ali nemate kod kuće akvarij!
Nema komentara:
Objavi komentar